Blockchain

Versenyképes vállalat blokklánc technológia alkalmazásával 

Bár sokan a blockchain technológiát a Bitcoinnal és más kriptovalutákkal azonosítják, azon túl is számos felhasználási módja létezik, és valamennyi iparágban áttörést eredményezhet. A blokklánc technológia két legfontosabb tulajdonsága ugyanis, hogy új formát kínál az adatok kezeléséhez (tekinthetjük az adatbázisok új generációjának), illetve lehetőséget teremt az értékek digitalizációjára, közvetítésére és a velük való kereskedésre (ezen tulajdonsága révén tekinthető új üzletfejlesztési eszköznek vagy modellnek). 

A blockchain/blokklánc technológia újraértelmezi a digitális térben az adatmegosztás, az átláthatóság és a bizalom fogalmát, ezért minden olyan területen változást hozhat, ahol a partneri/üzleti kapcsolat közösen elfogadott, megkérdőjelezhetetlen hitelességű adatokon nyugszik. 

Mit jelent a blockchain?

A blokklánc egy közös megegyezéssel létrehozott, elosztott, digitális főkönyv, amely az összes résztvevő/érintett fél számára teljesen transzparens módon és utólag már nem megváltoztatható formában tárolja az adatokat. A „digitális főkönyv” nem csak az interneten keresztül nyíltan elérhető, világméretű blokklánc-hálózat lehet, hanem szervezetek között, adott üzleti célból létrehozott, hozzáférésvédett megoldás is. 

Miért fontos a blockchain a vállalkozások / intézmények számára?

Szakértők szerint az adat a XXI. század új aranya. Napjainkra az adatok mennyisége világszerte nehezen felfogható méreteket öltött. Az elmúlt évtizedben az adatok birtoklása és felhasználása stratégiai jelentőségre tett szert vállalati és nemzetgazdasági szinten is. Nem mindegy azonban, hogy milyen minőségű adatról beszélünk. A hatékony adatfelhasználás és a hiteles adatbirtoklás hiánya növeli a folyamatok költség- és időigényét, visszafogja a digitalizáció elterjedésének potenciális dinamikáját, és gyengíti a versenyképességet. 

Az adatok gazdasági értéke azonban nem csak a birtoklásuktól, hanem a döntéshozatalban való felhasználásuk mértékétől, döntéstámogató szerepüktől is függ. Emiatt az adatok értékteremtésbe történő bevonásához kiemelkedően fontos hitelességük illetve megbízhatóságuk biztosítása és a manipuláció kizárása. 

A blokklánc, mint nem manipulálható, megbízható adatbázis nem csak a csalásoktól óvja meg az alkalmazókat/felhasználókat, hanem az automatizált információáramlás biztosítása révén egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az adminisztráció folyamatát, ezáltal pedig növeli a hatékonyságot és csökkenti a költségeket. Ezen tulajdonságait számos nemzetközi példa bizonyítja. 

Az adatvagyon blockchain alapú kezelése nagy hatású eredményeket hozhat. Sokan úgy gondolják, hogy a technológia bevezetése üzleti folyamataikba jelentős költségeket igényel. Kezdetekben ez valóban így volt, de ma már a technológia bevezetésének költsége jelentősen csökkent, mert a blokklánc tér kifejlődése módszertani fejlődést (követelményalapú tervezés), megoldási mintákat, valamint gyors fejlesztési eszközöket és már kész felhőmegoldásokat hozott létre; projektkockázatok elemzésével és megoldásával. 

Kiknek szükséges a blockchain technológiával foglalkozni?

Az adatok szerepe a technológiai fejlődés révén a hagyományosabb termelőipari vagy szolgáltatói ágazatokban működő vállalatok esetén is radikálisan megváltozott. A világ legeredményesebb technológiai vállalatai üzleti modelljének mindegyike a birtokukban lévő adatállomány innovatív felhasználási módjára épül (Google, Facebook, Apple, Amazon). 

A blockchain technológia tulajdonságai alapján elsősorban olyan területeken alkalmazandó, ahol a transzparencia, a hitelesség és a megbízhatóság kiemelkedően fontos szempont. Ilyen például a bankszektor, vagy akár a szállítmányozás területe, ahol a logisztikai központok a feladatautomatizációval csökkentik minimálisra munkaerőigényüket. Az előzőeken túlmenően a technológia felhasználási területei az ellátási láncok kezelésétől, illetve a pénzügyi szolgáltatásoktól (biztonságos fizetési protokollok), a különböző jogok (szerzői, tulajdon) védelmén át egészen a biztonságos és megbízható önvezető autók (innovatív adatfeldolgozó rendszerek alkalmazásával történő) kifejlesztéséig terjednek. Egyik fő alkalmazási területe a különböző termékek (élelmiszer, gyógyszer, drágakövek) nyomonkövetése, azok ellenőrizhetőségének fokozása a minőségbiztosítási követelmények (származás és jogtisztaság) garantálása érdekében. 

Közigazgatási területen az állampolgári adatokat kezelő hivatalos szervek számára az adatok hiteles kezelését/rögzítését biztosítja, továbbá javítja az okiratok hitelességét, és hatékonyabbá, gyorsabbá teszi az ügyintézési eljárásokat. 

A DigitalTech EDIH blockchain témakörre épülő szolgáltatási portfóliója alapvetően két oldalról nyújt térítésmentes tanácsadási illetve képzési szolgáltatást. Egyik oldalról a technológia üzleti folyamatokba történő felhasználási lehetőségeit vizsgálja, másik oldalról pedig a megvalósításhoz nyújt szakértői/szakmai segítséget. 

Blokklánc tanácsadási szolgáltatások

Ismerd meg a blokklánc tanácsadási szolgáltatásunk teljes portfólióját. 

Hogyan lehet jelentkezni a szolgáltatásra?

A programba történő jelentkezés során a vállalkozás több igényfelmérő egyeztetésen esik át, amelyek segítik a szakmai orientációban. Ennek eredményeként kollégáink a vállalkozás igényeire szabott szolgáltatásokat határoznak meg és ajánlanak ki. A vállalkozás az ajánlatokat elfogadva veheti igénybe a szolgáltatásokat – párhuzamosan akár többet is –, amely során auditáció, konzultáció és képzés is történhet.

A szolgáltatások térítésmentesek, nem jelentenek a vállalkozás számára közvetlen anyagi kiadást, mivel az adószámmal rendelkező hazai vállalkozások (EV-k, KKV-k, SMCC-k) és közintézmények számára rendelkezésre álló „de minimis” keretből lehet igénybe venni a szolgáltatásokat. A de minimis egy vállalkozástámogatás, amely a cégek versenyképességének növelése céljából jött létre, segítve fejlődésüket a piacon. Tudj meg többet a „De Minimis” keretről ezen a linken.

Ismered már az EDIH programban való részvétel folyamatát?

Ha még nem, látogasd meg a Hogyan működik oldalunkat, ahol megismerheted a teljes folyamat egyes állomásait, a konzultáció térítésmentes igénybevételének feltételeit.

Jelentkezés

A jelentkezés gombra kattintva átirányítunk a jelentkezői űrlapra!

Konzultációt szeretnél igénybe venni?

Jelentkezz konzultációra az alábbi gombra kattintva.

Ismerd meg a jelentkezés folyamatát

Ismerd meg milyen regisztrációs lépésekkel juthatsz el a térítésmentes szolgáltatásainkig.

Segítségre van szükséged?

Írj nekünk!

Munkatársunk a lehető leghamarabb felveszi veled a kapcsolatot.

Név(Kötelező)
background glow 02
background glow 02

A „DigitalTech EDIH” c. projekt megvalósulását Magyarország Kormánya, illetve a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága támogatta.

A DigitalTech EDIH projektet megvalósító konzorcium részére 1.080.000.000 Ft költségvetési támogatás került megítélésre a közvetlen irányítású európai uniós programokban való magyar részvétel növeléséről, valamint egyes közvetlen uniós pályázatok önerő költségének biztosításáról szóló 1612/2022. (XII. 13.) Korm. határozat keretében.

Elérhetőségek

info [kukac] digitaltechedih.hu

EIT Digital Budapest CLC
1117 Budapest, Bogdánfy Utca 10/a.
© 2023 DigitalTech EDIH Magyarország.
Minden jog fenntartva.